Detaljeret program - Officiel Åbning 4-6. oktober 2019


Det fulde program for åbningsweekenden. Adgang er gratis.

Husk også at følge vores Facebook event.





Fredag d. 4. oktober (Kl. 17-24)

Festivalpladsen

17:00-22:00 - Børne Funzone - kælkning, hoppeborg m.m.
17:00-22:00 - Partnerstande m. aktiviteter for hele familien
19:00-01:00 - Foodtrucks
17:00-01:00 - Biergarten telt m. grillmad & live musik - bookes på cafe@copenhill.dk)

Tagterrassen

15:30-17:00 - Officielt indvielsesprogram for inviterede gæster
17:00-17:10 - Officiel åbningsceremoni for inviterede gæster
19:00-23:00 - BIG/CopenHill åbningsfest for inviterede gæster

NB. Fredag vil der ikke være adgang for gangbesværede/kørestolsbrugere på toppen af CopenHill, grundet afspærring til privat arrangement.

Skibakken

19.00-23.00 - Offentligt skiløb (bookes online her)

Lørdag d. 5. oktober (Kl. 10-24)

Festivalpladsen

10:00-17:00 - ARC rundvisninger og talks
10:00-17:00 - ARC Stjerneløb
10:00-20:00 - Partnerstande m. aktiviteter for hele familien
10:00-20:00 - Børne Funzone - kælkning, hoppeborg m.m.
10:00-00:00 - Foodtrucks
10:00-00:00 - Biergarten telt m. grillmad, talks & live musik
11:00-15:00 - Skatezone by Low Skate Academy
13:00-14:30 - Salomon Ploggin Run - læs mere her)
14:00-14:30 - Thomas Uhrskov - SustainaTalk i Biergarten teltet
12:00 - Seating B (bookes på cafe@copenhill.dk)
17:00 - Seating C (bookes på cafe@copenhill.dk)

Skibakken

08:00-12:00 - Apollo RUN365 Sky Sprint - afvikles hver time (tilmeld dig her)
10:00-14:00 - Offentligt skiløb (bookes online her)
11:00-21:00 - Snowminds workshops - foregår i løbet af hele dagen (se hvornår herher)
12:00-13:00 - Audi slalomkonkurrence
14:00-19:00 - Offentligt skiløb (bookes online her)
13:00-16:00 - Freestyle - Planks x Grassroot
16:00-18:00 - GripGrab Mountain Bike Time Trial
19:00-20:00 - Slalom show by skiklubberne
19:00-23:00 - Offentligt skiløb (bookes online her)

Tagterrassen

09:00-10:00 - JO:GA (fully booked)
12:00-24:00 - Åben bar
19:00-24:00 - Lounge musik og DJ
21:00-22:00 - Svendstrup & Vendelboe m. Nadja Malm (live act)

Scene

09.30-09.45 Fælles skiopvarmning
12.30-12.45 Apollo RUN365 Sky Sprint præmieoverrækkelse


Søndag d. 6. oktober (Kl. 10-16)

Festivalpladsen

10:00-16:00 - ARC rundvisninger og talks
10:00-16:00 - Børne Funzone - kælkning, hoppeborg m.m.
10:00-17:00 - Partnerstande m. aktiviteter for hele familien
10:00-17:00 - ARC Stjerneløb - afvikles flere gange
10:00-22:00 - Foodtrucks
10:00-22:00 - Biergarten telt m. grillmad og talks
11:00-15:00 - Skatezone by Low Skate Academy
12:00-12:30 - Zana Labovic fra Monte Home - SustainaTalk i Biergarten teltet
13:00-14:30 - Salomon Ploggin Run - læs mere her)
14:00-14:30 - Suzana Milovic fra Bæredygtig Business: "Undskyld jeg lever" - SustainaTalk i Biergarten teltet
12:00 - Seating D (bookes på cafe@copenhill.dk)

Skibakken

10:00-22:00 - Offentligt skiløb (bookes online her)
11:00-16:00 - FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling ”Walk The Talk” ført an af Climb for Charity
11:00-19:00 - Snowminds workshop - foregår i løbet af hele dagen (se hvornår herher)
14:00-15:00 - Slalom show by skiklubberne

Tagterrassen

09:00-10:00 - JO:GA (fully booked)
10:00-22:00 - Åben bar

Scene

09:30-09:45 - Fælles skiopvarmning

(Ændringer i programmet kan forekomme)